Čtení, čtení...nad něj není

23.03.2021 19:17

aneb co ANO a co NE při čtení dětem

(Rady a tipy pro všechny, komu leží na srdci vztah dětí ke knihám a ke čtení)

Příklady táhnou

Čtoucí dospělý je pro dítě nejlepší příklad, že čtení knih je činnost samozřejmá a běžná součást života.

Zapojte celou rodinu

Číst dětem nemusí pouze rodiče, můžete zapojit babičky, dědečky, strýčky, tetičky, vychovatele, učitele... Nebo starší sourozence, kterým již samostatné čtení a čtení nahlas nedělá problémy.

Správný výběr

Čtení vybírejte podle toho, co dítě zajímá, co ho baví. Nemusíte číst jen příběhy, číst nahlas se dá i naučná kniha o pirátech, vesmíru, dinosaurech, traktorech, kočičkách nebo hadech.

Staňte se herci

Měňte hlasy a intonaci, šeptejte, zvyšujte hlas, vymýšlejte si. Překvapivou změnou příběhu, který už dítě dobře zná, probudíte zvídavost a zájem.

Vysvětlujte

Je důležité, aby dítě rozumělo textu, proto nepodceňujte vysvětlování slov, která mohou být pro malého čtenáře/posluchače neznámá.

Povídejte si s dětmi o obrázcích

V knihách pro děti jsou ilustrace velmi důležité, proto je při čtení nevynechávejte. Příběh takovou "odbočkou" nijak neutrpí.

Dejte knihu dítěti do rukou

Kniha má být přítelem, nikoli věcí nedotknutelnou. Pokud jste zvolili knihu přiměřeně k věku dítěte, nemusíte se bát, že jí nějak ublíží. Pro úplně nejmenší děti jsou vhodné knihy-hračky nebo leporela s tvrdými deskami.

Jedno místo

Pro dětské knížky doma najděte jedno místo, kam je budete ukládat. Knihy půjčené z knihovny by měly být na hromádce zvlášť.

Čtěte pravidelně

Odborníci doporučují nejméně 10 minut každý den a to v dobu, kdy na to budete mít klid a kdy to bude pro vás i naslouchajícího potěšením. Nejvhodnější čas je prý před spaním.

Sdílejte četbu se staršími dětmi

Děti, které už čtou samy, povzbuzujte, aby vám předčítaly zajímavé nebo vtipné pasáže z právě rozečtené knihy.

Tvořte

Pracujte s tím, co jste s dětmi přečetli, i při jiných společných volnočasových aktivitách. Doporučit lze například ruční tvoření (malování obrázků podle textu, vyrábění záložek), návštěvy muzeí, výběr filmů a podobně.

Motivujte

Slibte dítěti, že když dočte knihu, pustíte si film, který byl podle ní natočen. A nemusí jít jen o hollywoodské trháky pro starší děti, na DVD jsou třeba příběhy z Večerníčků.

Čtení = Potěšení

Čtení má být pro všechny zúčastněné potěšením, nikoli stresovou záležitostí.

Výpůjční doba

ÚTERÝ   18:00 - 20:00

SOBOTA   18:00 - 19:00

(v červenci a srpnu