Obec Oudoleň

 

Základní údaje

Obec Oudoleň leží v kraji Vysočina v okrese Havlíčkův Brod. Rozprostírá se v táhlém údolí Oudoleňského potoka, zvaného též Oudoleňka.

 

Název obce

Původní název byl Údolen. Alena Polívková v objevné práci „Naše místní jména a jak jich užívat“ Oudoleň řadí mezi příklady akademických hádek jazykovědců po zrodu Československa. Řešili „kardinální“ otázku, zda takové místní jméno je přijatelné pro spisovnou češtinu, zvláště pro její kulturní podobu. Takřka bez výjimky byly v zápalu boje za jazykovou čistotu na Moravě a ve Slezsku přejmenovány všechny Oujezdy na Újezdy. Menší důslednost této snahy v Čechách zachránila Oudoleň před úředním překřtěním na poněkud méně oblé Údolí.

 

První písemná zpráva

Oudoleň je zmiňována ve starých písemnostech v souvislosti s odbočkou Liběcké stezky. První písemná zmínka o obci má letopočet 1397, i když pravděpodobně obec existovala již dříve. Dříve tu žili něměčtí horníci, později se obec počeštila. Podle pověsti o sirotcích Údolenovi a Jitce král věnoval po přemožení loupeživého rytíře Mikše část jeho pokladu těmto sirotkům, kteří si za něj vystavěli dvory Oudoleň a Jitkov. V 17. století náležela obec k jitkovskému a později k polenskému panství.

 

Občanská vybavenost

V obci je mateřská škola a dvojtřídní základní škola pro 1. až 5. ročník se školní družinou. 
Občanům slouží prodejna smíšeného zboží, pošta, pohostinství, koupaliště, dvě hřiště na tenis, nohejbal a volejbal, nekrytý zimní stadion, herna stolního tenisu, posilovna a knihovna s biliárem a bezplatným internetem

.

Spolky

V obci aktivně pracuje sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol a myslivecké sdružení

 

Kultura

Tradičně se v obci pořádá obecní a myslivecký ples, masopustní průvod, dětský karneval, velikonoční výstava a jarmark, různé sportovní akce, pouťová a posvícenská zábava, ochutnávka jídel, loučení předškoláků s mateřskou školou, loučení se žáky 5. ročníku, turnaj ve volejbale, posezení se seniory, vítání občánků, vánoční jarmark, mikulášská nadílka, tvořivé dílničky pro děti i maminky a jiné.

 

Statistické údaje

Nadmořská výška              550 m.n.m.

Katastrální rozloha obce     647 ha

Počet obyvatel                  345

 

...více na vlastních stránkách obce viz odkazy

 

Výpůjční doba

 ÚTERÝ   18:00 - 20:00

 SOBOTA   18:00 - 19:00

     (v červenci a srpnu

     je v sobotu zavřeno)

Aktuality

Čtení, čtení...nad něj není

23.03.2021 19:17
  aneb co ANO a co NE při čtení dětem (Rady a tipy pro všechny, komu leží...

Nové regály na knihy

04.12.2020 16:42
  V knihovně máme nainstalované nové regály na knihy, které se ...

Týden knihoven - možnost vybraných e-knih zdarma

06.10.2020 18:01

Změna dne půjčování knih

24.06.2020 18:27
    Od 30. června 2020 dochází ke změně výpůjčního dne v knihovně....

Vánoční přání

22.12.2019 19:25
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Tip na knihu

Doporučte nám dobrou knihu. Do kolonky vzkaz napište jméno autora a název knihy. Zpráva bude odeslána na e-mail knihovny