Raymond Chandler

24.07.2014 19:51

23.7.1888 - 26.3.1959

Životopis:

Celým jménem Raymond Thornton Chandler byl nejvýznamnější zástupce tzv. Hard-boiled fiction (Americké tvrdé školy). Narodil se do irsko-americké rodiny. Rodiče dali Raymonda na univerzitu, kde výborně studoval. Díky tomu dostal možnost odjet jako mladý do Evropy. Pobýval nejvíce v Londýně, kde začal psát pro několik časopisů. Není moc známé, že Chandler byl nejdříve hlavně básníkem. V roce 1912 však odjel zpět do USA, zřejmě protože se bál, že psaním neuživí svou matku a sebe. V srpnu 1917 vstoupil Chandler do kanadské armády (do kanadské, protože chtěl bojovat za britské impérium). Díky hrůzným zážitkům se u Chandlera poprvé objevilo silnější holdování alkoholu, nebylo to však naposled. Po válce se Chandler usadil v Kalifornii, oženil se a čekal na literární inspiraci. V té době si vydělával různě, jistou dobu i vyplétáním tenisových raket, avšak po absolvování kurzu účetnictví se budoucí romanopisec překvapivě uchytil ve světě byznysu. Dotáhl to až na výkonného ředitele a člena správní rady několika malých, ale bohatých ropných společností a koncem 20. let vydělával slušné peníze. Další těžký úder zasadila Chandlerovi smrt jeho o dost starší manželky a také jeho matky, na kterou byl celý život silně upnutý. A Chandlerovi se opět připomněl jeho sklon k alkoholismu. Právě kvůli nadměrnému pití ho vyhodili i z práce. Začínalo jít do tuhého, Chandler trpěl nouzí a tehdy narazil na tzv. pulpy neboli šestákové magazíny (něco jako u nás rodokapsy). Zde začíná kariéra Chandlera jako spisovatele detektivních próz. Všechny jeho detektivní romány byly recenzovány ve sloupcích určených pro vysokou literaturu a nejzapřisáhlejší nepřítel detektivek mezi literárními kritiky 60. let minulého století, Edmund Wilson, vzal na milost pouze jediného autora - Raymonda Chandlera.
Literární úspěch Chandlerovi zajistil, že mu brány otevřel i zářný Hollywood, kam prodal práva na některé romány a získal zaměstnání jako scenárista.

Raymond Chandler zemřel v La Jolle na zápal plic.

Romány:

Třikrát Phil Marlowe

Poslední útočiště

Horký vítr

Opona

Dáma v jezeře

Případ z Poodle Springs

Muž, který měl rád psy

Výstřely u Cyrana

Španělská krev

Na horách se nevraždí

Král v žlutém rouše