Čtení, čtení...
Čtení, čtení ... nad ně není!
Rady a tipy pro všechny, kterým leží na srdci vztah dětí ke knihám a ke čtení
Příklady táhnou
- čtoucí dospělý je pro dítě ten nejlepší příklad, že čtení knih je činnost samozřejmá a běžná součást života.
Zapojte celou rodinu
- číst dětem nemusí pouze rodiče, můžete zapojit babičky, dědečky, strýčky, tetičky, vychovatele, učitele... Nebo starší sourozence, kterým již samostatné čtení a čtení nahlas nedělá problémy.
Správný výběr
- čtení vybírejte podle toho, co dítě zajímá, co ho baví. Nemusíte číst jen příběhy, číst nahlas se dá i naučná kniha o pirátech, vesmíru, dinosaurech, traktorech, hadech, kočičkách nebo hadech.
Staňte se herci
- měňte hlasy a intonaci, šeptejte, zvyšujte hlas, vymýšlejte si. Překvapivou změnou příběhu, který už dítě dobře zná, probudíte zvídavost a zájem.
Vysvětlujte
- je důležité, aby dítě rozumělo textu, proto nepodceňujte vysvětlování slov, která mohou být pro malého čtenáře/posluchače neznámá.
Povídejte si s dětmi o obrázcích
- v knihách pro děti jsou ilustrace velmi důležité, proto je při čtení nevynechávejte. Příběh takovou "odbočkou" nijak neutrpí
Dejte knihu dítěti do rukou
- kniha má být přítelem, nikoli věcí nedotknutelnou. Pokud jste zvolili knihu přiměřeně k věku dítěte, nemusíte se bát, že jí nějak ublíží. Pro úplně nejmenší děti jsou vhodné knihy-hračky nebo leporela s tvrdými deskami.
Jedno místo
- pro dětské knížky doma najděte jedno místo, kam je budete ukládat. Knihy půjčené z knihovny by měly být na hromádce zvlášť.
Čtěte pravidelně
- odborníci doporučují nejméně 10 minut každý den a to v dobu, kdy na to budete mít klid a bude to pro vás i naslouchajícího potěšení. Nejvhodnější čas je prý před spaním.
Sdílejte četbu se staršími dětmi
- děti, které už čtou samy, povzbuzujte, aby vám předčítaly zajímavé nebo vtipné pasáže z právě rozečtené knihy.
Čtení = Potěšení
- čtení má být pro všechny zúčastněné potěšením, nikoli stresovou záležitostí.