Erich Maria Remarque
22.6.1898 - 25.9.1970
Životopis:
Německý spisovatel a dramatik, vlastním jménem Erich Paul Remark, se narodil v Osnabrűcku, v rodině knihvazače. V osmnácti letech (ihned po ukončení školy v roce 1916) narukoval jako dobrovolník do armády, kde byl v roce 1918 (několikrát) zraněn. Nejen díky tomu je celé jeho dílo poznamenáno odporem k válce a antimilitarismem. Přestože se narodil v 'kolébce fašismu', popisuje ho jako "rakovinu tohoto století".
Po demobilizaci vystřídal řadu různých povolání, například působil jako redaktor v berlínském plátku "Sport im Bild", pracoval jako učitel, agent firmy s náhrobními kameny, účetní, obchodní příručí, automobilový závodník, reklamní agent a v neposlední řadě se stal světoznámým spisovatelem.
V roce 1925 se oženil s Jeanne Zambonovou (Jutta Zambona). Jejich manželství však trvalo pouze do roku 1932, kdy emigroval do Švýcarska. Po nástupu nacismu v r. 1933 byly jeho knihy vyhlášeny za "zvrhlé umění" a veřejně páleny, on sám byl vroce 1938 zbaven německého občanství. V roce 1939 emigroval do USA a v následujících letech žil střídavě v Americe a ve Švýcarsku. Po 2.světové válce se vrátil do Švýcarska a usadil se v Porto Roncu na jezeře Maggiore. V roce 1958 se znovu oženil s americkou filmovou hvězdou Paulette Goddard, bývalou manželkou Charlieho Chaplina.
Dílo:
E. M. Remargue patří k nejoblíbenějším autorům 20. století. Psal pod vlivem J.Londona, K. Hamouna a E. Hemingwaye. Jeho dílo je humanistické, společensko kritické a protifašistické. Vrcholem autorovy tvorby je sugestivně napsaný román „Na západní frontě klid", knižně vydán v roce 1929, líčící na základě vlastního prožitku válečné hrůzy očima mladičkého vojáka a zbavující čtenáře jakýchkoli iluzí o válečných hrdinstvích.Po vydání tohoto románu se rázem stal jedním z nejčtenějších autorů 20. století (jen tak pro zajímavost se během 3 let prodalo 3.5 milionů výtisků). Kniha se již rok po jejím vydání dočkala filmového zpracování režisérem Lewisem Milestonem.
ROMÁNY:
Žena se zlatýma očima -1918
Domov snů -1920
Stanice na obzoru -1928, příběh automobilového závodníka Kaie. Je to nevyrovnaný a nepokojný mladý světák, jde o vyprávění o chlapském kamarádství a rivalitě, o ženách, o těkavém neklidu, výstřelcích a povyraženích bohémské společnosti.
Na západní frontě klid -1929, tento román vzbudil ve světě velký zájem, jde o pokus podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou – i když unikla jejím granátům. Vypravěč Baumer odpočívá za, po návratu své jednotky z boje, za frontou a poslouchá vzpomínky na válečné zážitky jiného vojáka
Cesta zpátky -1931 – politický, mravní i vojenský rozpad Německa za 1. světové války.
Jedná se o volné pokračování románu Na západní frontě klid
Tři kamarádi -1938 – opět protiválečné téma
Brána vítězství -1946, ze života německého antifašistického emigranta
Miluj bližního svého - 1941, román je příběhem mladého muže, který utíká před nacismem. Jeho rodiče zahynou a on sám žije jako psanec. Když při své pouti dorazí do Prahy, seznámí se s mladou dívkou. Společně uprchnou do Francie a snaží se odcestovat do Ameriky.
Jiskra života - 1951, o hrůzách 2. světové války, životě v koncentračním táboře a obtížném
návratu do normálního života
Vítězný oblouk - 1953, opět o 2. světové válce, objevují se zde autobiografické prvky, jde o příběh z Francie těsně před vypuknutím 2. světové války
Čas žít, čas umírat - 1954, o německém vojákovi vracejícímu se z východní fronty domů do válkou zničeného Německa
Černý obelisk - 1956, období inflace v Německu po 1. světové válce
Nebe nezná vyvolených - 1961, milostný román z prostředí automobilových závodů
Noc v Lisabonu - 1962, příběh z 2. světové války, příběh manželů Baumannových - Josefa a Heleny, kteří prchají z nacistického Německa.
Zaslíbená země - 1970 – román vypráví o osudu německých uprchlíků v době 2. světové války, židovský emigrant žijící ve Spojených Státech se musí vypořádat s krutou minulostí
Stíny v ráji - 1971, vyprávění o německém emigrantovi-novináři, kterého osud zavál až do dalekého New Yorku.
DIVADELNÍ HRA:
Poslední stanice - 1956, o bombardování Berlína
zdroj: spisovatele.cz