Henryk Sienkiewicz
5. 5. 1846 -15. 11. 1916
Henryk Sienkiewicz byl polský spisovatel, prozaik, publicista, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Narodil v šlechtické statkářské rodině. Ve Varšavě studoval na lékařské, právnické a filozofické univerzitě. Celý život byl veřejně činný, byl iniciátorem mnoha kulturních a sociálních akcí, vystupoval zejména proti germanizaci. Spolupracoval s řadou časopisů, hodně cestoval po Evropě, navštívil i USA a Afriku.
Když vypukla 1. světová válka odejel Henryk Sienkiewicz do Švýcarska, kde organizoval pomoc polským obětem války. Byl významným představitelem česko - polských vztahů. K jejich oživení došlo v roce 1924 při příležitosti převozu jeho ostatků ze Švýcarska do Varšavy přes Prahu.
V roce 1905 byla Henryku Sienkiewiczovi udělena Nobelova cena za literaturu - ocenění za román Quo vadis?.
Literární tvorbu zahájil Henry Sienkiewicz realistickými povídkami a novelami:
Humoresky ze zápisků Worszylly - 1872
Na zmar - 1872
Černé obrázky - 1877, námětem této povídky je zaostalost a bída vesnice po zrušení roboty.
Listy z cest - 1876 - 78, kriticky zaměřené črty inspirované jeho cestami
Dobrodružný charakter mají jeho povídky z amerického a afrického prostředí:
Po stepích - 1879
Listy z Afriky - 1892
Světového ohlasu dosáhl Sienkiewicz svými historickými romány z polských dějin 17. století , v jejímž centru dění jsou boje polské šlechty proti nepřátelům.
Sienkiewiczova trilogie tvoří umělecký celek, daný časovou posloupností událostí, postavami, které procházejí všemi díly, je oslavou hrdinství polských bojovníků, ideou polského patriotismu a vírou v znovuvzkříšení Polska. Dílo zapůsobilo na čtenáře nejen v Polsku, ale i v zahraničí, třebaže se setkalo i s některými kritickými výhradami.
Ohněm a mečem - 1883 - 84, proti povstalcům Bohdana Chmelnického
Potopa - 1886, proti švédským nájezdům
Pan Wolodyjowski - 1887 - 88, proti Turkům.
K soudobému životu polské společnosti se váží romány:
Bez dogmatu - 1891, psychologická analýza, varování před úpadkovou atmosférou století
Rodina Polanieckých - 1895, vzor pro šlechtickou mládež v podnikavém hrdinovy.
Quo vadis? - 1896, nejúspěšnější Sienkieczovo dílo oceněný Nobelovou cenou. V románu s podivuhodnou znalostí doby a jejích problémů zachytil vládu císaře Nerona a nástup křesťanství.
Křižáci - 1897 - 1900, poslední autorův velký dvoudílný román v němž vylíčil boje Poláků a jejich spojenců (Litvané, Moravané, Češi - Jan Žižka z Trocnova) proti zemní expanzi řádu německých rytířů, vrcholící vítězstvím v bitvě u Grunwaldu v roce 1410.
Další historické romány:
Na poli slávy - 1904 - 1905
Legie - 1913 - 1914
Pouští a pralesem - 1911, významný cestopisný román pro mládež
Některá díla Henryka Sienkiewicze byla později inspirací pro film a seriály např. Křižáci, Pan Wolodyjowski, Pouští a pralesem.
zdroj: spisovatele.cz